Witamy serdecznie na stronie naszego projektu!

 

PROJEKT EDUKACYJNY W GIMNAZJUM IM. JANA PAWŁA II
w roku szkolnym 2011/2012

Metoda projektów polega na podjęciu przez grupy uczniowskie opracowania, zaplanowania i zaprojektowania, a następnie realizacji wykonania projektu. Jej zalety polegają na organizowaniu samodzielnej pracy uczniów w obmyślaniu projektu i jego realizacji oraz rozwinięciu umiejętności samodzielnej pracy, a jednocześnie zespołowości. Jest to jednak nie tyle metoda, ile strategia, przedstawiająca ogromne walory nie tylko w zakresie rozwoju umiejętności umysłowych i praktycznych uczniów, ale także ich rozwoju społecznego. Wywołuje wzmożoną aktywność uczniów, a szkoła staje się dla nich miejscem wyzwalania sił twórczych.

SPOSÓB REALIZACJI

Uczniowie biorący udział w projekcie „Miastko, jakiego nie znacie” podejmują się przedstawienia ciekawych miejsc naszej miejscowości za pomocą dokumentacji fotograficznej.
Miejsca te zostaną ukazane z różnej perspektywy:
- różnej porze dnia i nocy,
- w czasie różnych warunków pogodowych,
- w ciągu trwania różnych pór roku (zima, wiosna, lato i jesień).

Prezentacja projektu odbywać się będzie na dwu płaszczyznach. Jedną z nich będzie przygotowanie internetowego albumu zdjęć ciekawych miejsc naszego miasta. Natomiast druga będzie realizowana poprzez przygotowanie strony internetowej, na której zostanie wyeksponowana galeria statyczna i ruchoma w postaci panoram.

Zdjęcia będą wykonane za pomocą aparatu cyfrowego w formacie 4:3 i rozdzielczość 3648 x 2736 lub formacie 3:2 i rozdzielczość 3648 x 2432.
Zdjęcia będą zapisywane jako pliki jpeg i prezentowane na konsultacjach z opiekunami projektu.
Wykonane zdjęcia będą poddane dodatkowej obróbce cyfrowej w programach do tego przeznaczonych np. Gimp lub Ashampoo Photo Commander 9.
Z wykonanych zdjęć zostaną przygotowane również ruchome panoramy, które dodatkowo wzbogać przygotowane w końcowym etapie galerie na stronie www.

Krótki rys historyczny naszej miejscowości

Miastko nazywane do 1945 roku Rummelsburg, to niewielkie pomorskie miasto, położone nad równie niewielką rzeczką Studnicą. Obecna polska nazwa sama w sobie określa tę miejscowość jako niewielkie miasteczko, czyli jak zwykło się dawniej mówić po porostu miastko. Jednak wcześniejsza niemiecka nazwa Rummelsburg sugeruje, iż nie była to zawsze tak spokojna miejscowość jak obecnie. Z nazwy tej można wyczytać, iż było to hałaśliwe i niespokojne miasteczko, bowiem „rummel” to po niemiecku hałas, zgiełk i rwetes.

Miastko, choć miało dość burzliwe losy, to z reguły nie znajdowało się w centrum żadnych doniosłych wydarzeń historycznych. Nigdy nie było tu zamku, nie rezydował tu żaden znaczący władca, ani nie rozegrała się tu historyczna bitwa. Podobnie jak i dziś zawsze było to niewielkie prowincjonalne miasteczko, przeżywające okresy lepszej lub gorszej koniunktury, targane niekiedy przypadkowymi powiewami wielkich historycznych wydarzeń rozgrywających się wokół niego. Splot tych faktów spowodował, iż niewiele jest dokumentów świadczących o jego historii. Do dnia dzisiejszego nie zachowały się żadne dokumenty historyczne potwierdzające fakt założenia Miastka, a przynajmniej dotychczas żadnych nie odnaleziono, nie istnieją też dokumenty precyzyjnie wyjaśniające genezę jego nazwy.